Vážená rado našeho města,

je to již více než půl roku co bylo paní starostkou avizováno projednávání problematiky hazardu na zastupitelstvu města. Tento bod je ale neustále odkládán – i na nejbližším zastupitelstvu tento bod chybí – a problém se neřeší. Je zcela v kompetenci města kde a zda vůbec provozování hazardu povolí. Článek na titulní straně Novin žďárské radnice je buď dokladem absolutní neznalosti této možnosti nebo jen vedení města účelově předstírá boj proti hazardu, i když mu jde o jeho zachování.

Na podzimní panelové diskuzi o hazardu zaznělo z úst zástupce vedení města, že proběhla jednání s provozovateli hazardu a že na základě toho by se měla začít situace lepšit. Proč ale tedy v rozpočtu počítáte se větším příjmem z hazardu jako loni? Jinak řečeno – počítáte s tím, že se situace vůbec nezlepší a naopak lidově řečeno – lidi do automatů letos nahází více než loni. Místo toho, aby se herny rušily nám tu vznikají nové.

Máme podezření, že téma hazardu se účelově odkládá, aby k jeho řešení vůbec nedošlo a zachovalo se status quo. Může za to možná i podzimní tragická událost sebevraždy jednoho žďárského občana, který se podle svědků dostal do problémů právě zejména díky hazardu a máme svědectví, že takto podobnou situaci neřešil ve Žďáře jediný. Takových lidí není málo a sami jsme byli překvapeni kolika lidí se to bezprostředně týká – tu (bývalý) kolega v práci, tu (bývalý) soused, tu (bývalý) manžel sestry… Ti co předstírají boj proti hazardu se asi bojí, že i díky tomu by se zde mohl hazard zakázat zcela. Chceme vás vyzvat k bezodkladnému projednání na nejbližším dalším zastupitelstvu. Možným řešením jak dojít k závěru by mohlo být i referendum pořádané zároveň s letošními komunálními volbami, pokud byste nebyli ochotní vzít rozhodnutí na sebe.

Na podzim jsme uspořádali panelovou diskuzi, na které se ukázalo jak je pro provozovatele hazardu Žďár důležitý – přijely špičky hazardní lobby a nenechali nic náhodě – zvlášť když okolní města hazard již zakázala nebo o tom uvažují. Videozáznam najdete na našich stránkách a v příloze posíláme i náš zápis s šablonou návrhu deklarace, když byste nechtěli přistoupit k zákazu plošnému – o tom s vámi rádi budeme osobně diskutovat. Nenechte se některými členy vedení města zastrašovat černými hernami. Sice vznikají, ale policie proti nim bojuje a zavírá je a vzhledem k tomu, že se jí to daří již teď, bude se jí to dařit určitě ještě lépe, když s tím budou celorepublikové zkušenosti díky mnoha úplným zákazům hazardu na mnoha místech.

S úctou

Iniciativa Žijeme Žďárem
Zasláno na vědomí všem zastupitelům

Příloha: Zápis z panelové diskuze o hazardu ve Žďáře a návrh deklarace